Dávkovanie

 

Rokosan sa z pôdy nevyplavuje a ani neuniká do pôdy. Dodáva do pôdy minimálne 14% viazaného a postupne sa uvoľňujúceho dusíku v organickej forme. Pridaním ROKOSANu do už predhnojenej záhrady, napr. s maštaľným hnojom, pôde a ani rastline neuškodíme. V uvedenom prípade je však potrebné v závislosti od množstva už použitého maštaľného hnoja aplikovať ROKOSAN cca 1 kg na 35 m2.

 

ROKOSAN univerzál doporučujeme hlavne k aplikácii v jesenných mesiacoch. Pôde neuškodíme ani jeh zapracovaním v jarných mesiacoch. Avšak v tomto prípade budeme musieť znížiť dávkovanie pri výsadbe priesad na 1/2 doporučovanej dávky návodu. Je to predovšetkým z dôvodu prehnojenia, resp. spálenia korienkov priesad, ak sme ešte do pôdy pridávali napr. muškátový hnoj. Túto opatrnosť je potrebné zachovávať u celého programu ROKOSAN. Po rozosiatí 1 kg cca na 20-25 m2 ho začrieme alebo prerýľovaním dostaneme do pôdy a skleníkov. Takto pripravená pôda je vynikajúcim základom pre jarný štart rastlín, ktoré sú v tomto období tak náročné na dusík. Na jar doporučujeme aplikovať jednotlivé druhy ROKOSANov v závislosti od špecifikácie priesad priamo pri ich vysádzaní do jamiek podľa návodov, napr. 1-2 lyžičky, cca 30 g pod plodovú zeleninu /uhorky, paradajky, paprika .../ práve kvôli už spomínanému štartu rastu rastliny. Potrebu prihnojenia zaregistrujeme pri strácaní bohatej zelenej farebnosti, prípadne žltnutí a stláčaní listov, resp. zastavení rastu. Vzhľadom na rozdielnosť kvality pôd možno stanoviť približný čas prihnojenia cca o 1 až 1,5 mesiaca po výsadbe priesad. Podobné je to aj počas ďalšej vegetácie. Je potrebné správne zachytiť okamžik zastavenia rastu aj z toho dôvodu, aby sa u rastlín nezastavil príliv živín a tým, aby sa nezanedbal moment prevencie pred chorobami rastlín.

 

K najmarkantnejším poznatkom rastu a farebnosti, bohatosti zakvitnutia, patrí aplikácia ROKOSANu Letničky, pri výsadbe izbových a okrasných kvetov, krov a porastov. Do izbového kvetináča pri výsadbe napr. petúnií, muškátov, margarétiek, begónií, fúzií Čínska ruža a iných stálokvitnúcich rastlín. U stálo zelených rastlín /fikus, rozmarín, dracéna, jucca, palma.../ pridáme cca 1-2 čajové lyžičky ROKOSANu univerzál, pred výsadbou alebo presádzaním do iného kvetináča a to tak, že ROKOSAN premiešame so zeminou a rastlinu zalievame podľa náročnosti vodou. Ak sme napríklad pri izbových kvetoch ROKOSAN aplikovali len jemným zapracovaním do pôdy /vidličkou alebo iným nástrojom/, doporučujeme zalievanie až po 24 hodinách. Prihnojujeme v závislosti od vizuálneho stavu farebnosti listov a zakvitnutosti rastliny.

 

Na všetky kvitnúce rastliny doporučujeme aplikáciu ROKOSANu Letničky a Ruže a to cca 40-60 g na m2.. Na stálozelené v tom istom pomere ROKOSAN univerzál. Veľmi často sa najmä u ruží stretávame s rôznymi škodcami. Mušky a vošky odpudzuje zápach rohoviny z pôdy. Jej intenzitu a účelnosť však dosiahneme aj postrekom s už spomínaným výluhom ROKOSANu.

 

V prípade výskytu mušiek a vošiek, kučeravosti listov a prevencii proti plesňovým chorobám aplikujeme postrek tak, že dve polievkové lyžice ROKOSANu necháme vylúhovať cca v 10l vody cca 5 dní. Z precedeného výluhu, pretože granuly rohoviny sa vo vode nerozpúšťajú, realizujeme postrek na list spravidla minimálne 1 krát týždenne, v závislosti od napadnutia škodcami. Postrek nedoporučujeme realizovať v nevetrateľných priestoroch, prípadne v byte, z dôvodu silnej arómy.

 

Rododendróny, hortenzie, azalky a iné rastliny, ktoré potrebujú kyslejšie prostredie, prihnojujeme ROKOSANom Ro. Týmto požiadavkám zodpovedá síranová forma draslíka, fosforu a horčíka. Jarné hnojenie so zapracovaním hnojiva do pôdy je 40-70 g/ m2. Pri príprave rašeliny je vhodné jej doplnenie o 25-40 g ROKOSANu na každú jamku. ROKOSAN ihličnany zase plne vyhovuje nárokom na živiny, ktoré ihličnany majú. Pre menej náročné ihličnany 40-60 g/ m2 /borievka, borovica, tis/. Pre náročné /jedľa, smrek, smrekovec/ 60-80 g/ m2. Pri výsadbe do rašeliny pridávame 30-40 g na každú jamku.

EN DE